Toronto Rugby is committed to the player development for those who are currently registered and playing for a club within our unions boundaries. The SEVENS program has two main focuses: develop rugby players for life and be apart of the pathway to assist players to represent our province and hopefully one day our great nation.

Club Sevens Toronto Rep Sevens Rugby Ontario Sevens Rugby Canada Sevens
Step 1 Step 2 Step 3 Step 4

2016 NYC 7’s Roster

U-17 Toronto Rugby Girls Roster

Khadija Brouillette-Balmy Beach

Vyktoria Brochu-Barbs

Carson Brown-Barbs

Celia Martensson-Barbs

Idia Ihensekhien-Crusaders RFC

Kyra Maybee-Pagans

Mikaela MacDonald-Vikings

Kiera Kuebeck-Vikings

Sarah Hoerig-Vikings

Autumn Gervais-Vikings

Emma Fray-Vikings

Michelle Chen-Yeomen Lions

Chris Mckee-Coach- Vikings

John Pryce-Coach- Cobourg

Kari-Lynn Kuebeck-Manager- Vikings

U-17 Toronto Rugby Boys Roster

Malik James-Balmy Beach

Bobby Turley-Balmy Beach

Matthew Hollett-Barbs

Tyler Ellis-Barbs

Tyler Webb-Barrie RFC

Joshua Ho-Irish

Mikkel Borggren-Nomads

Gareth Ellis-Nomads

Quenton McLean Lavado-Scottish

Owen McLean Lavado-Scottish

Carson Young-Vikings

Robert Eliadis-Vikings

George Azar-Coach- Irish

Khalil Ajram-Coach/Manager- Barbs

Laura Libby-Trainer- Barbs

2016 Ontario Summer Games

13934759_10154474981277502_5852631153700351586_n

West Boys- 2016 Ontario Summer Games GOLD

West Girls- 2016 Ontario Summer Games SILVER

East Boys- 2016 Ontario Summer Games SILVER

East Girls- 2016 Ontario Summer Games BRONZE

2016 Ontario Summer Games Roster

West Girls

Aly Troiani (Aurora Barbs)*
Celia Martensson (Aurora Barbs)+#
Hannah Daniels (Aurora Barbs )*+#
Idia Ihensekhien (Crusaders RFC)+#
Karen Wong (Yeomen Lions RFC)
Katie McLeod (Aurora Barbs)
Lucia Beram (Crusaders RFC)
Madison Kuchar (Aurora Barbs)
Mackenzie Boyer (Crusaders RFC)
Michelle Chen (Yeomen Lions)*+
Selena McCuaig (Dragons)
Vyk Brochu (Aurora Barbs)*^+#
Coach: Nick Daniels (Aurora Barbs)
Manager: Bethany Chekay (Markham Irish)
Trainer: Laura Libby
West Boys

Bobby Turley (Balmy Beach)
Dante Asselin (Aurora Barbs)*
Devan Hunter (Scottish)
Gareth Ellis (Nomads)
Malik James (Balmy Beach)
Matthew Hollett (Aurora Barbs)
Mikkel Borggren (Nomads)+
Owen McLean Lavado (Scottish)^+
Quenton McLean Lavado (Scottish)^+#
Ryan Connolly (Barrie RFC)
Troy Wilkinson (Aurora Barbs)*
Tyler Ellis (Aurora Barbs)*
Coach:George Azar (Markham Irish)
Manager: Bethany Chekay (Markham Irish)
Trainer: Laura Libby
East Girls
Autumn Gervais (Oshawa Vikings)
Brooke Borgatti (Peterborough Pagans)*
Brooklynn Feasby (Oshawa Vikings)^+#
Dara Killoran (Cobourg Saxons)
Emma Frey (Oshawa Vikings)*^+#
Hanna Fitzgerald (Belleville Bulldogs)+
Joleen Mason (Belleville Bulldogs)
Kyra Maybee (Peterborough Pagans)*^+#
Mikaela MacDonald (Oshawa Vikings)*^+#
Nerine Hill (Cobourg Saxons)+
Sarah Hoerig (Oshawa Vikings)^#
Paige O’Brien (Belleville Bulldogs)
Coach: John Pryce (Cobourg Saxons)
Assistant: Ken Fitzgerald (Belleville Bulldogs),
Michael Killoran (Cobourg Saxons)
Manager: Kari-Lynn Kuebeck (Oshawa Vikings)
East Boys 
 Cameron Manzara (Belleville Bulldogs)
Carson Young (Oshawa Vikings)+#
Douglas Black (Belleville Bulldogs)
Filip Pasagic (Nomads)*+
Hayden Parkins (Oshawa Vikings)
Holden Leslie (Oshawa Vikings)
Justin Watkins (Oshawa Vikings)
Lachlan Haddow (Oshawa Vikings)+
Matthew Sheridan (Markham Irish)
Robert Eliadis (Oshawa Vikings)+#
Tristan Castro (Scottish)
Tyler Webb (Barrie RFC)+#
Coach: Tom McLeod (Aurora Barbs)
Manager: Kari-Lynn Kuebeck (Oshawa)
Trainer: Laura Libby
 * member of the 2015 Toronto Sevens Program
^ member of the 2016 Ontario Sevens Program
+ member of the 2016 Ontario Fifteen Program
# selected to attend 2016 Rugby Canada Fifteen Camps

Coaching Staff

Boys- George Azar (West Team)  and Tom McLeod (East Team)

Girls- Nick Daniels (West Team) and John Pryce (East Team)

Managers- Bethany Chekay– (West Team) Kari- Lynn Kuebeck (East Team)

Team History

Results

  • Boys
    • NYC 7’S ELITE HS BOYS SEMI- FINALIST (Nov 2016)
    • ONTARIO SUMMER GAMES CHAMPIONS (Aug 2016)
    • NYC 7’S ELITE HS BOYS CHAMPIONS (Nov 2015)
    • TORONTO RUGBY ELITE HS BOYS RUNNERS UP (Oct 2015)
    • TIRF 7’S ELITE HS BOYS CHAMPIONS (Sept 2015)
    • QMETA CUP ELITE HS BOYS RUNNERS UP (Sept 2015)
    • RUGBY ONTARIO 7’S INTER BRANCH CHAMPIONS (August 2015)
    • LAS VEGAS ELITE HS BOYS BOWL WINNERS (February 2015)
  • Girls 
    • NYC 7’S ELITE HS GIRLS BOWL CHAMPIONS (Nov 2016)
    • ONTARIO SUMMER GAMES FINALIST (Aug 2016)
    • NYC 7’S OPEN HS GIRLS SEMI FINALIST (NOV 2015)
    • QMETA CUP ELITE HS GIRLS RUNNERS UP (September 2015)
    • TORONTO RUGBY ELITE HS GIRLS RUNNERS UP (October 2015)
    • RUGBY ONTARIO 7’S INTER BRANCH PLATE WINNERS (August 2015
    • LAS VEGAS OPEN HS GIRLS SEMI FINALIST (February 2015)

Player History

Canada Sevens

  • Emily Belchos (2012 OSG) World Rugby Cup 2014 SILVER
  • Hannah Darling (2012 OSG) PAN AM 2015 GOLD, RIO OLYMPICS 2016 BRONZE 
  • Josiah Morra (2015 OSG/NYC) South Africa 2016 

Canada Maple Leafs 7’s

  • Josiah Morra (2015 Ontario Interbranch and NYC 7s)
  • Andrew Coe (2012 OSG)
  • Riley Dinardo (2012 OSG)
  • Andrew Battaglia (2010 OSG)

Ontario Sevens 2017

Brooklynn Feasby (Oshawa Vikings, TRU)

Vyktoria Brochu (Aurora Barbarians, TRU)

Sarah Hoerig (Oshawa Vikings, TRU)

Hannah Daniels (Aurora Barbarians, TRU)

Khadija Brouillette (Balmy Beach, TRU)

Kyra Maybee (Peterborough Pagans, TRU)

Emma Frey (Oshawa Vikings, TRU)

Mikeala MacDonald (Oshawa Vikings, TRU)

Nerine Hill (Cobourg Saxons, TRU)

Hannah Fitzgerald (Belleville Bulldogs, TRU)

Robbie Elidas (Oshawa Vikings, TRU)

Joshua Ho (Markham Irish, TRU)

Mikkel Borggren (Toronto Nomads, TRU)

Tyler Webb (Barrie, TRU)

Bobby Turley (Balmy Beach, TRU)

Carson Young (Oshawa Vikings, TRU)

Owen Lavado (Toronto Scottish, TRU)

Quenton Lavado (Toronto Scottish, TRU)

Gareth Ellis (Toronto Nomads, TRU)

Devan Hunter (Toronto Scottish, TRU)

Ontario Sevens 2016
Vyktoria Brochu (Aurora Barbarians)
Emma Frey (Oshawa Vikings)
Daniella Grant (Aurora Barbarians)
Mikaela MacDonald (Oshawa Vikings)
Regan Mahoney (Peterborough Pagans)
Kyra Maybee (Peterborough Pagans)
Jared Collinson (Balmy Beach)
Deven Deguara (Aurora Barbarians)
James Hammond (Toronto Nomads)
Josh Ho (Markham Irish)
Stephen Kim (Toronto Nomads)
Jack McRogers (Aurora Barbarians)
Josiah Morra (Toronto Saracens)
Miguel Fabian Palij (Markham Irish)

For more information: technical@torontorugby.ca